JKA

Rodinný dům Zbýšov

06/2021—

Fáze: studie, DUR+DSP

Stavební řešení: atelier nolimits

Užitná plocha: 270 m²

Obestavěný prostor: 1320 m³

Pozemek má protáhlý tvar o rozměrech cca 16 × 70 metrů. Orientace pozemku je pro účely bydlení ideální, poněvadž se jedná o jižní svah s nádhernými výhledy do okolí. Přístup na pozemek je z nejužší jižní strany. Dům dodržuje zákonem předepsané minimální odstupy od sousedního samostatně stojícího domu respektive místní komunikace. Zadní část pozemku se nachází v ochranném pásmu železnice, to však vzhledem k rozměrům pozemku návrh domu nikterak neovlivnilo.


Architektonický koncept

Návrh reaguje na největší devízy pozemku – jižní orientaci s nádherným výhledem do krajiny Ždánického lesa a Pálavy a velkorysou plochu zahrady v zadní části. Terénní nerovnost u napojení na komunikaci je využita k zapuštění technického podlaží do suterénu. Společenská a soukromá zóna se nacházejí v horních podlažích a nabízejí kromě výhledů i přímé atraktivní napojení na zahradu.

Dům vytváří tzv. point de vue a kompozičně uzavírá průhled ulicí s bungalovy na jižní straně. Z tohoto důvodu je architektonicky navržen jako nepřehlédnutelná dominanta v území. Hmota domu v zahradě vytváří intimní terasu chráněnou před pohledy z ulice a od sousedů. Na terasu dvora navazuje bazén. Optické propojení a současně dostatek soukromí v jednotlivých částech domu je klíčovou stránkou návrhu.

Styl domu je modernistický, s důrazem na maximální praktičnost a jednoduchou údržbu. Materiálové řešení bude prověřeno ve variantách a přizpůsobeno finančním možnostem investora. Dům bude působit velkoryse a moderně a současně vlídně a útulně.

Dispoziční řešení

Dům je třípodlažní, skládá se z jednoho podzemního a dvou nadzemních podlaží.

V suterénu se nachází garáž pro jedno auto. Garáž je dostatečně prostorná a je možné v ní umístit i kola, motorky a další vybavení. Za garáží se nachází čistý sklep-sklad, který je přístupný i ze vstupní haly. Vstup do domu probíhá přes zádveří. Ve vstupní hale je velkorysá odkládací stěna s botníkem. Naproti vstupu do sklepa najdeme vstup do technické místnosti. Ze zádveří vede i vstup do degustační místnosti s navazujícím vinným sklípkem.

Dvouramenné schodiště nás zavede ze vstupní haly do horního společenského podlaží, které je pojato jako jeden propojený prostor. U terasy se nachází kuchyně s jídelnou. Kuchyně je doplněna o spíž. Z jídelny i kuchyně si je možné vychutnávat jižní pohledy a současně kontrolovat z terasy dění u vstupu do domu respektive na ulici. Průhled z jídelny směřuje do obývacího pokoje, který je vybaven pozorovacím oknem s venkovním zastíněním. Hmota schodiště opticky cloní vstupy do místnosti domácích prací a koupelny. Zahradní křídlo obsahuje pracovnu, kterou je možné přeměnit na pokoj po hosty. Za pracovnou najdeme saunu s přímým výstupem do zahrady k ochlazovacímu bazénku. Díky propojení jednotlivých místností ve společenském patře, jejich plynulé navázání na terasy v exteriéru a otevření okny k atraktivním výhledům činí z tohoto podlaží velkorysou prostorovou féerii navzdory obvyklým rozměrům domu.

V nejvyšším podlaží se nacházejí tři ložnice – dva dětské pokoje a ložnice rodičů. Koupelna je společná.