2AA

Vila

Brno–Jundrov, 04/2016

GENIUS LOCI

Atmosféru území kolem ulice Březové předurčuje přírodní ráz prudkého úvozu gradující v zalesněném masivu obory Holedná. Domy jsou rozesety po svazích jako kameny v obří zahradní skalce. Jednotný ráz se těžko definuje, určuje ho spíše zeleň. Architektura jednotlivých domů je rozmanitá, stejně jako jejich velikost, situování na parcele atd. Tento nesoulad vnímáme jako důležitou součást ducha místa a chceme na ni navázat.

DŮM „STROM“

V našich představách by bylo nejkrásnější, kdyby dům vyrostl na svažitém pozemku jako strom. Od kořenů by vyrůstal a kroutil se a nastavoval své větve slunci a nádhernému výhledu na Jundrov. Tato podvědomá snaha o nalezení přesvědčivé organické formy se odrazila i v materiálovém pojetí fasád, které díky použití více materiálů na fasádě zmenšilo měřítko třípodlažní hmoty a lépe se zapojilo do stávající urbanistické struktury.

METODA

Při navrhování jsme se snažili postupovat jako zkušení bonsajoví mistři. Maximální hmotu, která vyplnila šířku pozemku a je z hlediska zastavěné plochy legislativně optimální, jsme přesným zastřihováním vymodelovali do expresivní asymetrické kompozice. Napětí mezi jednotlivými částmi a celkem je uhrančivé a doufáme, že bude nadčasově zajímavé. Samozřejmostí je skloubení logiky vnitřních dispozic s vnější organickou formou.

1PP

V suterénu vily se nacházejí vstupní prostory, technické zázemí objektu, garáž pro dva vozy sousedící se skladem/dílnou a na jihovýchodě samostatná bytová jednotka o velikosti 2+kk. Propojení obou bytových jednotek je možné přes garáž, z níž jsou navrženy samostatné vstupy do obou zádveří. Prosvětlení a odvětrání prostor je přirozené okny.

1NP

Společenské podlaží obsahuje zejména obývací pokoj s průběžnou lodžií, z níž je dechberoucí výhled na Jundrov. K lesu a venkovní pobytové terase je orientována kuchyň, kterou s obývacím pokojem spojuje jídelní kout. Na severu se nacházejí servisní místnosti – spíž, domácí práce a toaleta. Ve východním nároží se nachází pracovna. Z pracovny je navržen přímý vstup na lodžii.

2NP

Nejvyšší podlaží je soukromé a jsou v něm umístěny dva dětské pokoje, ložnice rodičů, hlavní koupelna a prádelna. Dětské pokoje mají stejnou velikost a je z nich umožněn přímý výstup na střešní terasu s ještě lepším výhledem na Jundrov a okolní lesy. Ložnice rodičů se nachází v západním cípu vily a otevírá se nárožním oknem do lesa. Koupelna je navržena jako komfortní – s dvojumyvadlem, vanou i sprchou. Na střešní terase lze mimo jiné sušit prádlo.


VARIANTY MATERIÁLOVÉHO ŘEŠENÍ